Tucz kontraktowy – nowoczesne rozwiązania w hodowli zwierząt
13 maja, 2024Kontraktacja płodów rolnych pozwala rolnikom na zabezpieczenie dochodów poprzez ustalenie warunków sprzedaży upraw jeszcze przed ich zbiorem. W ten sposób rolnicy mogą zadbać o większą stabilność uzyskiwanych dochodów oraz uchronić się przed ewentualnymi stratami finansowymi, np. z powodu nagłych obniżek cen skupu towaru. Na czym dokładnie polega umowa kontraktacji?
Kontraktacja płodów rolnych – prawne aspekty
Kontraktacja płodów rolnych to umowa pomiędzy producentem rolnym a odbiorcą, czyli kontraktującym (np. przetwórnią lub hurtownią). Umowa określa rodzaj, ilość, jakość, cenę i termin dostawy produktów rolnych do kontraktującego. Ilość produktów rolnych może być w umowie oznaczona także według obszaru, z którego produkty te mają być zebrane. Obowiązkiem kontraktującego jest uiszczenie ustalonej wcześniej stawki za towar i odbiór płodów rolnych w wyznaczonym terminie. Umowa kontraktacji powinna być zawarta w formie pisemnej, a treść umow regulują przepisy prawa cywilnego.
Umowa kontraktacji nie jest tym samym dokumentem prawnym, co umowa sprzedaży. W drugim przypadku rolnik nie określa, czy płody rolne przeznaczone do sprzedaży wyprodukuje sam, czy pozyska ich część z innych źródeł. Powinien jednak dostarczyć do skupującego określoną ilość towaru, niezależnie od możliwości produkcyjnych swojego gospodarstwa.
Kontraktacja płodów rolnych zapewnia większą ochronę interesów rolników, pozwala na lepsze zarządzanie finansami i sprzedaż plonów po ustalonych z góry cenach. Należy zwrócić uwagę na to, by w treści umowy znalazły się niezbędne informacje dotyczące płodów rolnych i innych warunków ustalonych z kontraktującym.
Jak zabezpieczyć swoje dochody w rolnictwie?
Przed zawarciem umowy kontraktacji między rolnikiem a odbiorcą produktów należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Warto skorzystać z porad prawnych i wsparcia adwokata specjalizującego się w prawie cywilnym, który przeanalizuje i wyjaśni rolnikowi warunki współpracy określone w dokumencie, jego prawa i obowiązki jako producenta.
1. Stabilność finansowa przez wcześniejsze ustalanie
Kontraktacja płodów rolnych umożliwia ustalenie cen sprzedaży produktów, co zabezpiecza rolników przed ryzykiem obniżenia stawek oferowanych przez odbiorców. Ma to ogromne znaczenie, gdy sytuacja gospodarcza jest niestabilna lub występują duże wahania cen skupu płodów rolnych.
2. Mniejsze ryzyko finansowe
Umowa kontraktacji chroni rolników przed zmianami na rynku, m.in. przed spadkiem popytu na dany produkt lub niekorzystnymi warunkami pogodowymi (np. długotrwałymi suszami, huraganami), które mają duży wpływ na produkcję rolną i ich ceny. Rolnik nie jest zmuszony dostarczać do kontraktującego ilości płodów rolnych, które przekraczają jego możliwości produkcyjne.
3. Dostosowanie produkcji do zapotrzebowania rynkowego
Kontraktacje płodów rolnych pozwalają na dostosowanie poziomu produkcji do aktualnych potrzeb rynku. To minimalizuje ryzyko nadprodukcji i związanych z tym strat ponoszonych przez rolników. Planowanie produkcji na podstawie umowy kontraktacji umożliwia efektywniejsze planowanie działań, lepsze zarządzanie zasobami i optymalizację kosztów, np. zakupu odpowiedniej ilości nawozów czy preparatów zabezpieczających plony przed szkodnikami.
4. Dywersyfikacja rynków zbytu
Zawarcie umów kontraktacji z różnymi odbiorcami z różnych sektorów rynku pomaga rolnikom zabezpieczyć interesy i ograniczyć ryzyko związane z zależnością od jednego źródła dochodu. Poszerzenie rynku zbytu o dodatkowych odbiorców to większe możliwości stabilizacji dochodów, nawet podczas trudnej sytuacji gospodarczej.
5. Negocjacje dotyczące warunków umów kontraktacji
Rolnicy powinni zwrócić uwagę, by w treści dokumentu znalazły się klauzule pozwalające na dostosowanie warunków kontraktu w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, np. dużej zmiany w cenach rynkowych albo negatywnych skutkach katastrof naturalnych na produkcję. Tego typu klauzule zabezpieczające mogą obejmować m.in. możliwość renegocjacji cen lub warunków dostawy.
Podsumowanie
Umowa kontraktacji regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego i zabezpiecza interesy rolników w większym stopniu niż standardowa umowa sprzedaży. Kontraktacja płodów rolnych chroni rolników i ich dochody m.in. przed nieoczekiwanymi spadkami cen skupu towarów, brakiem popytu na określony produkt oraz przed niewywiązaniem się kontraktującego z warunków umowy. Przed zawarciem współpracy warto poradzić się adwokata, jakie zapisy powinny znaleźć się w dokumencie, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy rolnika przed losowymi wydarzeniami oraz nieuczciwymi praktykami stosowanymi na rynku.